A szauna története közel kétezer évre nyúlik vissza az időben. Az első prototípusok Skandináviában jelentek meg, az ott élő népek ugyanis különféle fűtött kabinokkal védekeztek a hideg ellen. Mivel ezekben általában nagy volt a tisztaság, sokszor a szüléseket is itt vezették le a bábák. Finnországban ez a szokás a XX. század elejéig tartotta magát, ezért még ma is találkozni olyan idős emberekkel, akik így látták meg a napvilágot.
A szauna pontos definícióját nehéz meghatározni, hiszen a korábbi évszázadok során sem csak egy változata létezett. Mindenesetre a köré kialakult szokásokat a finnekhez szoktuk kötni, így ebben a cikkünkben bemutatjuk, hol és hogyan szaunázik napjainkban egy igazi finn.
Ajánlott írásaink

6+1 Fontos kérdés infraszauna vásárlás előtt! Fogyasztás, telepítés stb.
- Hányan fogják egyszerre használni – hány személyes legyen?
- Milyen infrasugárzókkal: Lap vagy Csősugárzókkal legyen szerelve (esetleg mindkettő)?
- Milyen fából legyen az infraszauna borítása? Hemlock fenyő vagy Vörös cédrus?
- Teljesen üveges legyen elölről az infraszauna vagy fából legyen több?
- Lapra szerelt legyen az infraszauna vagy egyedi építésű?
- Hol és hogyan kell / lehet ezeket a beltéri infraszaunákat elhelyezni.

10 dolog amit érdemes tudni az infraszaunáról – az infraszaunázás 10 jótékony hatása.
- Az infraszaunázás igen kellemes, pihentető tevékenység, de legtöbbünk csak néhány jótékony hatását ismeri.
- A következőkben leírtunk 10 dolgot, ami sokunkat érint, és mindenképpen érdemes tudni róla.

Hogyan használjuk az infraszaunát? Infraszauna használata, tapasztalatok
- Az infraszauna használata, nem kőbe vésett szabály, így az infraszaunát sokan sokféleképpen használják.
- A hőmérséklet és a bent töltött idő mindenkinél más lehet.
- A legelterjedtebb mód, hogy 40-60 °C között, egy 30-40 percet töltünk megszakítás nélkül az infrakabinban.
- Száraz testtel ülünk be meztelenül egy törölközőre, esetleg egy törölközőt a derekunk köré csavarva.
Szaunahasználat finn módra
A szauna szó a finnek számára legalább annyira fontos a nemzeti identitás szempontjából, mint nálunk a gulyás. A kultúra szerves részeként egyáltalán nem számít luxusszolgáltatásnak, ezt pedig jól mutatják azok a felmérések, amelyek szerint ötmillió finnre közel hárommillió szauna jut. Mivel északon a nyarak sem túl melegek, ezért a finnek az év bármely szakaszában szívesen szaunáznak, de télen különösen kedvelt elfoglaltságaik közé tartozik.
Szeretnek közösségben hódolni neki, és a fürdőruhákat ilyenkor mellőzni is szokták. Sőt, a hagyományok tisztelői egyenesen illetlenségnek tartják, ha valaki nem anyaszült meztelenül jelenik meg. Koedukált kabinok azonban nem igazán léteznek, ezért a nők és férfiak külön élvezik a szaunázást. A szaunákban nyugodt beszélgetések és olykor üzleti tárgyalások folynak. A kabinokban a partnerek a betöltött rangjuktól függetlenül egyenlőnek számítanak.
A szaunahasználat helyszínei
A finnek mindennapjainak fontos részét képezik a szaunák, ezért az otthonuktól elkezdve a munkahelyükig, mindenhol szívesen szánnak egy kis időt a használatukra.
Szinte majdnem minden finn rendelkezik legalább egy mökkivel, ami olyan, mint nálunk a nyaraló, csak jóval elterjedtebb. Az alapterülete 40 négyzetméter körül mozog és általában fából készül. Mivel Finnországban számtalan kisebb-nagyobb tó található, a mökkik nagy része is ezek partjára épült. A szaunát viszont sok esetben nem a házban helyezik el, hanem közvetlenül a part mellé, hogy a kabinból egyenesen a kristálytiszta és frissítő vízbe ugorhassanak.
A finnek többsége az 1900-as évek elejéig nyilvános szaunaházakban tisztálkodott. Ezek egy része napjainkban is működik, de a belső tereket már a turisták igényeinek megfelelően alakították át. A belépők viszonylag drágák, ugyanakkor Finnországban járva, mindenképpen érdemes felkeresni egy-egy autentikus és nagy múltú szaunaházat.
A különálló otthonokhoz hasonlóan, a társasházakban is vannak kijelölt szaunák, amelyeket csak az ott élő lakók, illetve azok vendégei vehetnek igénybe. A torlódás elkerülése miatt, a használatot előre kell jelezniük a közös képviselőnek. Természetesen ezek mellett a legtöbb lakásban is található kabin. A fentieken túl a munkahelyeken, az egyetemeken, a konditermekben, a hivatalokban és a börtönökben is vannak szaunák.