Finnországban létrehoztak egy kis fakuckót, amelyet első sorban tisztálkodó helyiségnek használtak. Ennek okán az északi lehetőségekhez mérten steril környezet fogadta azt, aki belépett a kabinba, így nem meglepő, hogy a betegségben szenvedők a kabinban töltötték idejüket, míg fel nem gyógyultak, és hogy a várandós anyák szintén a faházakban adtak életet csemetéiknek. Illetve egy népi hiedelem is köthető a szauna elődjéhez, mely szerint a házasulandó, sorba kerülő hajadonok szentivánéjkor a faházban időzve fokozták kapósságukat.
Ahogy az emberek egyre több időt töltöttek el a kabinban, felfedezték az „erejét”: a kabinban eltöltött idő számos karitatív hatással jár. A XX. században végbemenő iparosodásnak köszönhetően idővel az egész világon elterjedt a módszer, s napjainkban már többfajta szauna közül választhatunk.
A szaunázás hatásait vizsgálva rájöttek, hogyan lehetne fokozni annak jótékony hatásait: A finnek gőzképző fakályhás megoldását, néhányan infrasugarakkal váltották fel. A 2-25 mikrométeres hullámhosszú sugarak bár szabad szemmel nem láthatóak, az emberi testbe behatolva belülről melegítik fel azt. Ennek következtében az erek kitágulnak, s az így folyamatossá váló vérkeringés révén felgyorsuló anyagcsere növeli a szervezet ellenálló képességét. Ez által az izzadás során 70-80%-ban víz, a maradék 20-30%-ban pedig káros anyagok, salakanyagok távoznak a szervezetből.
Mindezt sokkal kellemesebb (sokak által elviselhetőbb) hőmérsékleten élhetjük meg, mint egy hagyományos (finn) szaunában, hiszen az infrasugarak nem képeznek akkora hőt, mint ahogy azt egy fa- vagy elektromos kályha teszi. Sőt, az infrakabint sokan használják kifejezetten alakformáláshoz, hiszen nagyjából 30-40 perc benne eltöltött idő alatt mintegy 300-500 kalória égethető el.
Az infraszauna jóval nagyobb mennyiségű méreganyagtól szabadít meg, regenerálja, puhítja a bőrt, s míg a finn szaunában a nagy meleg miatt megterhelő a hosszabb idejű benntartózkodás (ezért is nem ajánlják a finn szauna használatát heti 2 alakalomnál többször, míg az infraszaunát egy idő után akár minden nap lehet használni), az infrasugarak a gőzzel ellentétben felfrissítik a szervezetet.
Azt azért fontos tisztázni, hogy a leginkább köztudatba került „infraszauna” név nem teljesen pontos. Ugyanis ezeknek a termékeknek a hivatalos neve „infra kabin”. Hiszen a finn szaunával ellentétben, itt nem a belső levegő hőmérsékletének van jótékony hatása, hanem az infrasugárzók által kibocsájtott infrasugaraknak. Azért hívja szinte mindenki infraszaunának az infra kabint, mert a wellness hotelek, edzőtermek, szalonok révén így került be a köztudatba.