Napjainkban egyre gyakrabban találkozhatunk sajnos allergiás tünetekkel, nemcsak gyermekeknél, hanem felnőtteknél egyaránt. A legtöbb esetben növénnyel szembeni allergia gyötri az embereket, de sokan az ételekkel, a kozmetikumokkal, vagy a kisállatokkal állnak hadilábon. Rengeteget tehetünk a megelőzésért is, de ha az allergia már kialakult, akkor a kezelés egyik leghatékonyabb formája a rendszeres infraszaunázás lehet. Nézzük meg, miért is!
Az allergia
Egy kicsit közelebbről is érdemes megvizsgálnunk, hogy mik is lehetnek a kiváltó okok egy-egy allergia esetében. A klinikai immunológia és az allergológia szerint, nemcsak a természeti hatások felelősek a kellemetlen tünetek kialakulásáért, hiszen egyre gyakrabban találkozhatunk sajnos napjainkban a mesterséges környezeti ingerek okozta panaszokkal. Mindemellett pedig számos immungyengítő tényező gyötör minket: ilyen a vegyszerezett élelmiszerek sokasága, a szennyezett levegő, a sugárterhelés, az amalgámtömések, de ha csak a legáltalánosabb immungyengítő tényezőt vesszük, a stresszt, sajnos akkor is tökéletes kiváltó okra lelünk.
Ennek köszönhetően egyre többen tisztában vannak azzal a ténnyel is, hogy az allergia maga az immunrendszerünk allergénekre adott fokozott reakciója, így az ellenszer is kézenfekvő: immunrendszerünk helyes működését kell segítenünk a tünetmentesség érdekében, aminek egyik legkiválóbb eszköze az infraszauna.
Kutatások bizonyítják
A thaiföldi Khon Kaen Egyetem néhány évvel ezelőtt vizsgálta, hogy az infravörös sugárzás milyen hatással van az allergia gyógyulását, illetve tünetkezelését illetően. A kutatás alapja az volt, hogy az emberi szervezet vegetatív idegrendszere befolyásolja a test immunválaszait, és az allergiában szenvedők nagy részénél a vegetatív idegrendszer megváltozott működése miatt, az immunrendszer vagy alul-, vagy túlműködik.
Céljuk volt kideríteni, hogy több hétnyi rendszeres infraszaunázás miként befolyásolja a vegetatív idegrendszer működését, a légzés-, és tüdőfunkciókat, vagyis, hogy összességében a szervezet allergiás reakciója csökkenthető-e?
Terápiás eszköz lehet
A szénanáthában szenvedő pácienseket két csoportra osztották: az egyik csoport normál életvitelt folytatott, ők egy speciális egészségügyi oktatásban vettek részt. A kontrollcsoport viszont hat héten át, heti háromszor harminc percet infraszaunázott, és minden egyes alkalommal ellenőrző vizsgálaton kellett megjelenniük az infraszaunázást követően.
A kutatás idejének leteltét követően egyértelmű eredményeket kaptak, hiszen az infraszaunát rendszeresen látogató csoport vegetatív idegrendszerét vizsgálva olyan működést tapasztaltak a kutatók, amelyeknek köszönhetően a szervezet allergiás reakciói csökkentek, valamint ezzel egyidőben a légzésfunkcióik is javultak. Így tehát elképzelhető, hogy a jövőben az infraszaunázás az allergia elleni küzdelem egyik terápiás eszköze lesz, ami a megelőzésben és a tünetkezelésben is új dimenziókat nyithat majd meg.