A szauna egy finn szó, amely a hagyományos magas hőmérsékletű gőzfürdőre és a zárt térre utal, amelyben a szaunázás zajlik. A hőmérséklettől és a relatív páratartalomtól függően a szaunát nedves vagy száraz szaunának lehet minősíteni. Utóbbiban a hőmérséklet 80°C és 90°C között változik, a páratartalom pedig nem haladja meg a 20%-ot.
Fontos külön kiemelni az infraszaunát, ami ebbe a kategóriába tartozik, azonban az infrasugaraknak hála a hőmérséklet nem szokott 50°C fölé menni.
Ajánlott írásaink
6+1 Fontos kérdés infraszauna vásárlás előtt! Fogyasztás, telepítés stb.
- Hányan fogják egyszerre használni – hány személyes legyen?
- Milyen infrasugárzókkal: Lap vagy Csősugárzókkal legyen szerelve (esetleg mindkettő)?
- Milyen fából legyen az infraszauna borítása? Hemlock fenyő vagy Vörös cédrus?
- Teljesen üveges legyen elölről az infraszauna vagy fából legyen több?
- Lapra szerelt legyen az infraszauna vagy egyedi építésű?
- Hol és hogyan kell / lehet ezeket a beltéri infraszaunákat elhelyezni.
10 dolog amit érdemes tudni az infraszaunáról – az infraszaunázás 10 jótékony hatása.
- Az infraszaunázás igen kellemes, pihentető tevékenység, de legtöbbünk csak néhány jótékony hatását ismeri.
- A következőkben leírtunk 10 dolgot, ami sokunkat érint, és mindenképpen érdemes tudni róla.
Hogyan használjuk az infraszaunát? Infraszauna használata, tapasztalatok
- Az infraszauna használata, nem kőbe vésett szabály, így az infraszaunát sokan sokféleképpen használják.
- A hőmérséklet és a bent töltött idő mindenkinél más lehet.
- A legelterjedtebb mód, hogy 40-60 °C között, egy 30-40 percet töltünk megszakítás nélkül az infrakabinban.
- Száraz testtel ülünk be meztelenül egy törölközőre, esetleg egy törölközőt a derekunk köré csavarva.
A szauna hatása az emberi szervezetre változatos és egészséges. Az izzadás révén a bőr méregtelenít, a légutak megtisztulnak és a vérkeringés aktiválódik. Nyugtató jellegüknek köszönhetően stressz- és szorongásos problémák esetén is nagyon jótékony hatásúak.
A finn találmány nem is annyira finn
A saunas.org szerint Finnországban nagyjából minden harmadik lakosra jut egy szauna. Bár ez a nemzetközileg legelterjedtebb finn szó, ez a fajta fürdő nem kizárólag az övék. Más kultúrák, például a rómaiak, a törökök, a kelták, az amerikai indiánok, a japánok, az oroszok és a mexikóiak is rendelkeznek hasonló szerkezetekkel és szokásokkal. A finnek azonban azok, akik a leginkább megőrizték, fejlesztették és terjesztették ezt a hagyományt, ezért a mai napig velük hozzuk összefüggésbe.
A primitív szaunákban egy halom követ nagy mennyiségű fa felhasználásával melegítettek magas hőmérsékletre. A gőz előállításához vizet öntöttek rájuk. Az ilyen gyakorlatokat a kőkorszaki háztartásokban már több mint 6000 évvel ezelőtt is gyakorolták. Az 5. és 8. század között kezdtek elterjedni az ilyen célú rönkházak Finnországban.
A régi időkben hetente egy szaunázást végeztek, mivel a helyiség előkészítése egy egész napot vett igénybe. Az emberek mindig meztelenül ültek be, természetes külön a férfiak és a nők. A szaunázás nemcsak a test, hanem a lélek megtisztítását is jelentette, valamint a 20. század első feléig ez volt a szülés és a halottak eltemetésének helyszíne is. A hagyomány szerint a szaunázás során a csend és a magány volt a megfelelő magatartás, és tilos volt lármázni, pletykálni vagy bármilyen olyan tevékenységet végezni, amely megzavarja a nyugalmat.
Az ipari forradalom hatása
Az ipari forradalom idején kezdték el használni a szaunákban a fatüzelésű tűzhelyeket, amik kéménnyel is rendelkeztek. Ez a fejlődés lehetővé tette, hogy olyan helyeken is építsenek ilyen burkolatokat, ahol korábban elképzelhetetlen volt a füst, például a városokban.
Ezután a 20. században megjelentek a fürdőszobák, és a szauna fennmaradását csak a nyilvános helyek mentették meg. Ezek külön részleggel rendelkeztek a férfiak és a nők számára, és extra szolgáltatásokat kínáltak a test és a lélek ápolására, ahol masszőröket is fel lehetett bérelni.
A második világháború végére az elektromos tűzhely kifejlesztésével a fatüzelésű kemencére és a kéményre már nem volt szükség, így sok lakóházba kezdtek szaunákat építeni a lakók örömére. Ha pedig a mai körülményeket nézzük meg, akkor szó szerint bármelyik házba vagy lakásba tudunk szerelni egyet, főleg, ha az infraszaunát válasszuk.